שחיקה ולחץ בעבודה

 

דברים שחשוב לדעת על שחיקה ולחץ בעבודה

 

שחיקה ולחץ בעבודה הם מצבים שכיחים וכמעט כל עובד ומנהל מכיר אותם מתקופה זו או אחרת בחייו המקצועיים. בשורות הבאות נסקור מספר היבטים של שחיקה בעבודה שחשוב להכיר, כשלב ראשון בדרך להתמודדות עם הנושא.

 

  • קיימים מחקרים וסקרים המעידים כי עובדים ומנהלים בימינו סובלים יותר מבעבר משחיקה בעבודה,  מלחצים הקשורים לעומס מטלות, לחוסר ודאות לגבי הביטחון התעסוקתי ולאיבוד הייחודיות האנושית של העובדים.
  • אין ספק כי שחיקה ולחץ בעבודה משפיעים באופן שלילי על הארגון, החל ברמת הפרט ועד לצוותים, מחלקות והארגון בכללותו. ההשפעות ניכרות למשל בירידה בפריון העובדים, בתחושות שליליות שלהם כלפי עמיתים, מנהלים ולקוחות, בירידה בערך העצמי, ביותר ימי מחלה והיעדרות, ועוד.
  • מצבים מתמשכים של שחיקה בעבודה עלולים להוביל ברמה האישית לבעיות קשות, כגון פיתוח דיכאון וחרדה, הימנעות מסיטואציות חברתיות וחוסר הנאה בהן, ירידה במוטיבציה לביצוע פעילויות שהיו מהנות בעבר, ירידה בתיאבון, כאבי גב וראש, ועוד.
  • המונח הלועזי והמוכר בקרב הציבור ללחץ הוא סטרס. למעשה, סטרס הוא אחד הגורמים המרכזיים לשחיקה בעבודה.
  • שחיקה ולחץ בעבודה אינם גזירת גורל. יש מספר כלים שבהחלט יכולים לעזור בהתמודדות עם הנושא ולהביא לשינוי משמעותי ברמת הפרט והארגון. כך לדוגמא, אנו מציעים סדנה המלמדת לזהות מצבי שחיקה ואת הגורמים להם, ומעניקה כלים פרקטיים לשחרור מתחים ולהתמודדות. בנוסף, ישנם כלים כמו מדיטציה, מיינדפולנס, דמיון מודרך, הפוגות קצרות ועוד שניתן ליישם בדרכים שונות במסגרת העבודה. כמו כן, ישנם שינויים שניתן לבצע בתוך הארגון, החל במתן תגמולי הערכה והעלאת מוטיבציה, דרך ימי כיף וגיבוש, ועד לבניית אינטראקציות יותר תומכות וקשובות בין עמיתים, כפיפים ומנהלים.
  • שחיקה בעבודה אינה תלויה בהכרח בתנאי ההעסקה, בגיל העובד או בתפקידו ומעמדו בארגון. אמנם לגורמים אלו יש השפעה רבה, אולם למעשה אנו מוצאים שחיקה בכל הדרגים, בכל התפקידים ובכל מגזרי המשק.
  • לשחיקה ולחצים בעבודה קשורים גם מאפיינים אישיותיים שאינם תלויים בהכרח בנעשה בארגון. כך למשל, יש אנשים הנוטים יותר למצבי לחץ עקב אישיות פרפקציוניסטית, תביעות גבוהות מעצמם המאפיינות למשל אנשים צעירים יותר, רמה גבוהה של ביקורת עצמית, וכן ערכים אישיים מסוימים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכי הארגון כפי שהם מתבטאים בעל פה ובפועל.
  • מצד שני, יש בהחלט היבטים ארגוניים שמשפיעים על שחיקה, למשל יתר ניטור ופיקוח אחר פעילות העובדים, למשל היעדר תגמולי הערכה הולמים עבור הצלחות, ענישה שאינה במקום או חמורה מדי, תהליכי בירור מחלוקות שאינם הוגנים, וכן הלאה.

 

רוצים לקבל מידע נוסף על שחיקה בעבודה ועל הסדנא של חברת אינסייד אאוטסייד בנושא? מעוניינים להיפגש עימנו ולבנות סדנא ייעודית עבורכם? אם כן, פנו אלינו בטלפון 052-8434100 ואנו נשמח לענות על כל שאלה והתלבטות ולספק הכוונה מקצועית בנושא.

 

 

לתיאום ייעוץ, סדנאות, והרצאות בארגונכם צרו קשר כבר עכשיו

052-8434100

info@insideoutside.co.il

שיתוף

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

השיגו את המיטב מהעסק