גיבוש קבוצתי ועבודת צוות

מזה שנים מזמינים אותנו להנחות סדנאות בנושא "גיבוש צוות". מהו גיבוש? ומהו אותו "גיבוש צוות" מיוחל שמבקשים שנחולל בארגונים?
בסדנאות, אנחנו מציעים מבט מחודש על הביטוי "עבודת צוות".

במאמר זה, נבחן לעומק מהו אותו "גיבוש צוות" ונשווה אותו לאמן הגדול בתבל – הטבע. בטבע, גביש (קריסטל) הוא מבנה שיש בו סדר פנימי מובהק שחוזר על עצמו ויוצר את הצורה הסימטרית המרהיבה של החומר. הגביש הקשה ביותר בטבע הוא יהלום. הוא נמצא בטבע בכל הצורות והגדלים, אך לפני שמלטשים אותו אין הוא מבהיק וזוהר. דרושה השקעה לא מועטה כדי להפוך אותו לאותה אבן חן יוקרתית שתהיה לבעלת ערך רב רק לאחר גילויה וחשיפתה.

כך גם בעניין צוות – האם גיבוש צוות היא פעולה של יצירת סדר ואחידות של חברי הצוות או פעולה של ליטוש כל אחד מהם עד שיהיה בוהק ובעל ערך? ואז, בהנחה שכל אחד מהם הוא יהלום, מה המשמעות של "גיבוש הצוות"?
רבים סבורים שאחידות היא המטרה – כשכולם יפעלו מתוך אותה חשיבה ואותו הגיון, תהיה התאמה בין חברי הצוות והוא יפעל כמו מכונה משומנת וישיג את יעדיו. אולם, הנחה זו מוטעית ביסודה שכן מדובר באחדות ולא באחידות. בכך עובר השיח ביחס לגיבוש צוות מ"שיתוף פעולה" להוויה משותפת, מרחב מנטאלי ורגשי משותף שנחווה על ידי חברי הצוות כקבוצת שייכות והתייחסות. תהליך של גיבוש צוות, זה עשוי לממש את הערך המוסף של כל אחד מחברי הצוות, ומן הסתם, למנף אותו לטובת הצוות והשגת יעדי הארגון.

ממחקרים של וולי ומלון (MIT 2010) עולה כי אינטליגנציה קבוצתית וכן תוצאות בפרמטרים שונים, גבוהות בהרבה בקבוצות עבודה בהן יש הטרוגניות, כבוד הדדי ושוויוניות. אוירה כזו בארגון מקרינה, בסופו של דבר, גם על הלקוחות.
כאשר אדם חווה את המרחב המשותף כמקום בטוח הוא יכול לממש את היצירתיות שלו, הוא יחווה עצמו שייך ויקבל מענה הולם על אחד מצרכיו הבסיסיים ביותר (מאסלו).

כבר בספר בראשית נאמר "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֱלֹהִים לֹא-טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ אֶעֱשֶׂה-לּוֹ עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ" (בראשית, ב', 18). מאז, פסיכולוגים, סוציולוגים וחוקרי תרבות מדברים על צורך בשייכות זהות ואהבה. אולם, לא האדם בלבד הוא הנשכר מהשתייכותו לקבוצה, כי אם גם הקבוצה עצמה משפיעה על תוצאותיה ותפוקותיה ('חוכמת ההמונים' ג'יימס סורוביצקי 2005). דניאל גולמן ('אינטליגנציה רגשית להצלחה בקריירה' 2010) מצא כי כאשר אנשים חשים בטוב הם עובדים במיטבם. גם נתניאל הות'ורן ('אפקט הות'ורן' 1927) מצא קשר הדוק בין שביעות רצון של העובד לבין מאמציו להשיג תפוקה גבוהה.

אין זה מקרי, אם כן, שבמאה ה- 21 המיקוד עובר אל העובד. שהרי, כאמור, שביעות רצונו של זה – תגביר תפוקות ותוביל למתן שירות טוב יותר ובהתאמה לשביעות רצון הלקוחות. המסקנה, אם כן, היא בלתי נמנעת:
חברה המעוניינת בתוצאות עסקיות יוצאות דופן, חייבת להשקיע בגיבוש צוות העובדים, בגישה של השקעה וטיפוח איכויותיהם האישיות של עובדיה.

הזרם השלישי בפסיכולוגיה הקורא להשיג רווחה נפשית ובריאות מנטאלית (פרופ' אנטונובסקי במודל הסלוטוגני), באמצעות תפיסת העוצמות והעבודה עם הכוחות מחלחל אל תוך מקום העבודה וקורא לנו להעניק לעובדים חוויה של גילוי עצמי מעצים שמאפשר להביא לביטוי עצמי את מי ואת מה שהם. דן פינק ('על המדע המפתיע של המוטיבציה' 2010 ב-51 מחקרים) מצא כי הערכה, אוטונומיה, מטרות ברורות ואפשרויות גדילה וצמיחה תתרומנה הרבה יותר מתמריצים חומריים. דן אריאלי ('לא רציונלי ולא במקרה' – 2009) תבע את המושג "מערכת יחסים חברתית". לטענתו דווקא בעידן בו עובדים רבים חושבים יותר על כסף מאשר על ערכים חברתיים, על החברות לחזור ולהשקיע בבניה של נורמות חברתיות. לעורר מוטיבציה גבוהה, מחויבות לטווח ארוך, נאמנות ותחושת גאווה. וכל זאת על ידי השקעה בעובד. ראה גוגל המציעה מגוון רחב של הטבות לעובדים.

תרבות ארגונית חיובית ומפרגנת תוביל למערכות יחסים טובות ואווירה נעימה במקום העבודה, לעובד יהיה נעים בחברה ועם עצמו, הוא יפיק יותר, יגיע הביתה מאושר יותר וחוזר חלילה… "נורמות חברתיות הן לא רק זולות יותר אלא שלרב הן גם אפקטיביות יותר".
שינוי נורמות חברתיות מתחיל בהיכרות מסוג אחר, היכרות שבה נחשף בפני העובד מידע חדש על עצמו ועל עמיתיו (חלון ג'ו-הארי). כך שהמרחב הנוצר מחזק את תחושת השייכות והמחויבות מתוך מוטיבציה פנימית ורצון להיות חלק, רצון שמטפח את האחדות ואת השאיפה לתרום ולהיות משמעותי בארגון שמשמעותי לי…
הנוסחה שלנו:

להפיק חוויית עוצמה ושייכות שמניעה מתוך עצמה את הרצון לתרום ולהביא לידי ביטוי את מי שאני ומה שאני יכול ורוצה להיות.
העמקת היכרות ככלי לקרבה ולאמפטיה
הצוות כקבוצת התייחסות
העובד נתרם והארגון מרוויח
לכאורה נראה שמדובר ב'סתם' יום כייף ותו לא, אך התוצרים מרחיקי לכת:
הפוגה ואוורור מתחים, לחצים ושחיקה
היכרות קרובה ומעמיקה יותר בין העובדים והמנהלים
אמון ופתיחות גבוהים יותר
מרקם יחסים שיוביל ל"עבודת" צוות ושיתוף פעולה סינרגטיים
מסר לעובדים: "אתם חשובים לנו ואנחנו משקיעים בכם"
תרבות ארגונית של טקסים, תמונות וקשרים אישיים לאורך זמן
ימי גיבוש צוות מתקיימים בדרך כלל באווירה נעימה וחיובית ותורמים לפרגון הדדי, שבחים והוקרה.

וכדי להשיג בדיוק את התפוקות הללו פיתחנו באינסייד אאוטסייד סדנאות ODT" לייט" אותן ניתן לקיים במגוון אופציות:

יום גיבוש, "עבודת צוות" והנאה יוצא דופן במיני ישראל
טיולים בטבע משולבים בהפעלות בדרך
פעילות, הפעלות ומשחקים בשטח
ניווטים ותחנות עם כתב חידה וחפש את המטמון
הפעלות ומשחקים ב"עבודת צוות" סינרגטית באולם
ועוד כהנה וכהנה רעיונות יצירתיים שנתאים לצרכים שלכם

לתיאום ייעוץ, סדנאות, והרצאות בארגונכם צרו קשר כבר עכשיו

052-8434100

info@insideoutside.co.il

שיתוף

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

השיגו את המיטב מהעסק