מהי שחיקה בעבודה

לאורך העשורים האחרונים ניתנו לשחיקה בעבודה לא מעט הגדרות, והתחום נחקר באופן מעמיק עקב השלכותיו המשמעותיות על רווחת העובדים והמנהלים, על הפריון בארגון, שביעות הרצון ממקום התעסוקה, וכן החיים האישיים. חברתנו מציעה סדנאות ייעודיות המטפלות בכל הקשור ללחץ ושחיקה בעבודה, ועשויות בהחלט להביא לשינוי מהותי ברמת הפרט ועד לרמת הארגון בכללותו.

 

כאמור, אין תשובה אחת ויחידה לשאלה מהי שחיקה בעבודה. מרבית החוקרים העוסקים בנושא נותנים כיום עבור שחיקה בעבודה הגדרה המתייחסת גם לגורמים שמרכיבים אותה. כמו למשל: ניכור מהעמיתים לעבודה, מהמנהלים ומהלקוחות, תחושת עייפות כללית ורגשית עם הקטנה של מוטיבציה ואנרגיות ובהתאם הערכה נמוכה לגבי המסוגלות והיכולות האישיות של העובד.

 

גורמים והשלכות לשחיקה בעבודה

 

יש לדעת כי לשחיקה בעבודה יכולים להיות גורמים רבים ושונים, אשר מתחלקים להיבטים אישיים של העובד, עולמו הפנימי וחווייתו, ולגורמים חיצוניים הקשורים בהתנהלות הארגון ודרישות התפקיד. כך למשל, העובד עשוי לחוות את תפקידו כמערב הרבה לחץ בזמן, לחץ בעיסוק מול לקוחות, ממונים וכפיפים ועומס הקשור בתביעות כאלו ואחרות – בין אם הן מציאותיות או נובעות מגישה אישית. מאידך, ייתכן מאוד שההתנהלות הארגונית יש בה כדי להוסיף לתחושת השחיקה, להיעדר הערכה, עזרה מועטה מדי לעובדים במילוי תפקידם, חוסר ודאות לגבי המשכיות בתפקיד ובמקום התעסוקה, מגבלות על ביטוי כישורים ועוד.

 

מיותר לציין כי מדובר במצבים בלתי רצויים. ואולם, חשוב לזכור כי לשחיקה בעבודה ישנן השלכות משמעותיות במגוון מישורים תפקודיים, התנהגותיים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. כך למשל, עובד הסובל משחיקה נוטה לתפוס ולהתייחס באופן שלילי כלפי תפקידו, כלפי מקום העבודה על ערכיו וזכותו, כלפי עמיתים וכלפי לקוחות שאותם הוא משרת. כמו כן, ישנם מחקרים רבים המעידים כי שחיקה בעבודה מפחיתה את הפריון ואת יעילותו של העובד, מגדילה את ימי העבודה שהוא מחסיר, משבשת ו/או פוגמת ביחסים החברתיים במקום העבודה ומחוצה לו. לכך מצטרפים תסמינים נוספים כמו מצב רוח שלילי, נטייה לחוש כאבים, נטייה לכעסים ועצבנות וכן הלאה.

 

שחיקה בעבודה היא בהחלט נושא שניתן ואף הכרחי לטפל בו, וחשוב מאוד שהטיפול יגיע מרמת הארגון, ולא מתוך ציפייה שכל עובד ומנהל יפתור את בעיותיו בעצמו. בדיוק לשם כך אנו מציעים סדנאות ייעודיות עבור לחץ ושחיקה בעבודה שיכולות להוביל לשינוי מהותי ואמיתי. רוצים לקבל מידע נוסף בנושא? מעוניינים להיפגש עימנו ולבנות סדנא ייעודית עבורכם? אם כן, פנו אלינו בטלפון 052-8434100 ואנו נשמח לענות על כל שאלה והתלבטות ולספק הכוונה בנושא.

לתיאום ייעוץ, סדנאות, והרצאות בארגונכם צרו קשר כבר עכשיו

052-8434100

info@insideoutside.co.il

שיתוף

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

השיגו את המיטב מהעסק